Rovnostářská společnost nikdy neopustí zcela myšlenku lidí. A že ona není špatná. On ten přebujelý kapitalismus a konzum také nebude úplně to nejlepší. Státy a vlády proto neustále hledají tu správnou rovnováhu. Venezuela ale k tomu přistoupila poněkud drastičtěji.
Venezuelská „demokratická“ opozice je v koncích a prezident Nicolás Maduro drží zemi pevně ve svých rukách. Celou zemí zmítají nepokoje a aby toho nebylo málo, přidaly se i diplomatická napětí mezi jednotlivými sousedními státy. Lid zbrojí proti reformám, které zavedla nynější vláda. Ekonomika této země, která exportovala ropu a slušně na ní vydělávala, je nyní v nejhlubším propadlišti dějin. Je pravda, že kromě ropy neměla Venezuela moc co nabídnout mezinárodnímu obchodu, ale i tak se jednalo o jakžtakž stabilní americkou ekonomiku.
Celé věci nepřispívají ani rozsáhlé stávky a migrace obyvatelstva do sousedních států, neustále potyčky s policií a rozsáhlá zatýkání. Celé hospodářství stagnuje, některé oblasti jsou úplně odříznuté od čisté vody a inflace udeřila hladiny, kterých ani neměla být možná. S měnou si lidé tak maximálně zajdou na záchod a proto obchodníci požadují tu nejstálejší měnu, kterou znají a která je v těchto částech světa alespoň trochu relevantní – americký dolar.
Vnitřní politika je na bodu mrazu a tomu všemu nepřispívají nejnovější rozepře s Brazílií, která nedávno ze své země vyhostila nejstaršího venezuelského diplomata Gerarda Delgata, čemuž předcházelo kontroverzní vyhoštění brazilského diplomata, vyústění několika měsíčních politických bojů.
Celá země se kvůli krokům tamního prezidenta ocitla na pokraji hladomoru. Rok 2016 nepřinesl nic než spoustu povstání a nepokojů, hlavně ve věznicích, kde kvůli stále se rozšiřující chudobě a úbytkům jídla končí stále více lidí a přeplněné věznice již nestačí dostatečně tyto lidi kontrolovat. Nedostatkovým zbožím na místním trhu je zejména maso (ať už drůbež, vepřové, hovězí), mléko, rýže, olej, káva nebo například máslo. Mezi luxusní zboží se kromě prsních implantátů zařadil například toaletní papír nebo hygienické potřeby.
Přeskakovat z jednoho ekonomického směru do druhého v rámci pár let není žádná sranda a naprosto nezvládnutá situace uvrhla Venezuelu o sto let zpátky. Jak si s tím poradí, je na ní, ale hospodářství této země se z takové rány bude vzpamatovávat ještě dlouho.