Když se narodí dítě

Narození potomka provází obvykle velká radost. Nicméně může to být také cesta k partnerské krizi, pokud to oba partneři nedokáží ukočírovat. Narození dítěte samozřejmě představuje velkou zátěž především pro matku. Vypadá to, že je na mateřské dovolené, ale ta mateřská dovolená ve skutečnosti představuje celodenní směny. Málokteré miminko dokáže spát celou noc, takže nedostatek kvalitního spánku trápí skoro každou maminku.

Proti tomu pro muže se toho až tak mnoho nemění. Každý den z toho stereotypu odchází do zaměstnání. I když je zodpovědný a ženě pomáhá, není zdaleka tak vytížen, jako žena. Muž by si to měl uvědomit a neměl by ženu snižovat v duchu„ty jsi na mateřské dovolené.“

Na druhou stranu žena by si měla uvědomit, že i když dítě vyžaduje péči, manžel nepřestává být manželem. Dokáží v tomto ohledu být velmi sobecké a pak se ještě stylizují do role ublížené oběti.

Je to smutné, ale někdy jsou to právě děti, které partnery od sebe rozdělují. To znamená, že s rodičovstvím bychom měli zároveň hýčkat i své partnerství. I když to je někdy velmi náročné.

Pravidla zdravého partnerství

POJĎME SI SITUACI PO NAROZENÍ DÍTĚTE TROCHU ZHODNOTIT:

1. Muž by si měl uvědomit, že starost o novorozence je enormně náročná a vyčerpávající a měl by pomáhat v domácnosti a v rámci možností (kojit nemůže) pomáhat i s dítětem.
2. Muž by měl ženu psychicky podporovat a nesnižovat její sebevědomí hloupými scestnými argumenty, že je na mateřské.
3. Oba partneři by si měli uvědomit, že partnerství je stejně důležité jako rodičovství a jeho rozvoji a udržení by měli věnovat maximum péče i když je to zdánlivě obtížně slučitelné s rodičovskými povinnostmi.
4. Žena by si měla uvědomit, že narození dítěte není důvodem pro to, aby zanedbávala vlastního muže.
5. Žena by si měla uvědomit, že příliš chorobná péče o dítě může rozvoj i vývoj dítěte spíše ohrozit než posílit.

CategoriesNezařazené