Odborníci doporučují v intervalu jednou za rok, nejdéle za dva roky, nádrž úplně vypustit a důkladně ji vyčistit od usazenin vápníku. I ty sebevýkonnější prostředky nemohou docílit důkladnou očistu tak, aby se stoprocentně voda zbavila všech nežádoucích příměsí. V plaveckých bazénech se zpravidla nádrže čistí dvakrát ročně.
Vápenité nánosy jsou nosným médiem pro různé mikroorganismy, většinou bakterie, viry a vodní řasy, zároveň se do vody dostávají toxické látky z ovzduší, pyl a prach a i s použitím vysavače a výkonného filtračního čerpadla se jich nelze zbavit stoprocentně.
Především bychom si měli zapamatovat, že do bazénu nepatří běžné úklidové prostředky typu Domestosu, Sava, prostředků na nádobí, tekutých mýdel apod. Vytváří nežádoucí film na povrchu stěn, ve vodě pak zůstávají jejich rezidua, která vodu kalí a pění, a může dojít i k narušení povrchové vrstvy nádrže.
Zároveň s čištěním nádrže by se nemělo zapomínat na očistu okrajových ploch, záhybů a míst, která přichází do kontaktu s okolním terénem. Tam se zachycují mastnoty, polétavý prach a jiné nečistoty z atmosféry.
Speciální přípravky pro čištění nádrží
Stabilizátory tvrdosti vody – jejich úkolem je zabránit usazování sloučenin s obsahem vápníku. Jedná se o poměrně důležité přípravky, které prodlužují životnost filtrace, čerpadla, protiproudu, výměníků tepla a dalších technologických vymožeností. Využití nachází zejména tam, kde je velmi tvrdá voda, např. Mělnicko, Kladensko, Berounsko (Český kras), anebo u některých vlastních hloubkových studní.
Hloubkové čištění – speciální čisticí prostředky chemie do bazénu pro odstranění i silnějších usazenin vápníku, vodní řasy a bakterií.
Vločkovače – buď ve formě tekutých přípravků, nebo gelových emulzí. Pomalu se rozpouští ve vodě a jejich cílem je shluknout do větších částeček drobné nečistoty, které se nezachytí ve filtrační náplni. Vzniknou tak velké vločky a ty zachytí jak písek, zeolit, tak i papírová kartušová vložka.